Krwawienie niebieskie i szare: Chirurgia wojny secesyjnej i ewolucja medycyny amerykańskiej

Dla ciekawskich niewtajemniczonych lub dla ludzi takich jak ja, którzy wychowali się w domostwie, w którym toczono bitwy wojny domowej i wybitne postacie, które dowodziły rozległymi armiami podczas tego okresu, były to tematy ciągłej rozmowy i zainteresowania, Bleeding Blue and Grey zapewnia rzadki wgląd w epokę, w której chirurgia i medycyna uległy znacznym zmianom w Stanach Zjednoczonych. Książka opisuje tę historię w dużej części z perspektywy północnych stanów i armii Unii. Winieta otwierająca jest oparta na artykule z 1859 roku, opisującym chętny transfer 250 studentów medycyny, którzy pochodzili z południowych stanów, z Thomas Jefferson University i University of Pennsylvania do szkół poniżej linii Mason-Dixon, gdzie znaleźli sympatię publiczności do ich poglądów. Autor ujmuje dramat tego wydarzenia i jasno stwierdza, że to, co było znane jako wojna secesji lub wojna przeciwko północnej agresji, w zależności od lojalności, było czymś więcej niż serią konfliktów zbrojnych; była to także wojna toczona na szerokiej arenie społecznej. Bohaterami byli lekarze medycyny, wojskowi chirurdzy i pielęgniarki, a także gorliwi, którzy byli zdeterminowani, by poprawić higienę ogromnej liczby żołnierzy i mieszkańców miast, którzy zginęli masowo z powodu pandemicznych chorób zakaźnych w czasach poprzedzających teorię germanu. i antyseptyk. Spisane w skróconej historii głównych kampanii wojskowych i konkretnych mniejszych konfliktów są inne tematy i biografie wielu ważnych postaci w medycynie i zdrowia publicznego w drugiej połowie 19 wieku. Na szczególną uwagę zasługuje historia amerykańskiej Komisji Sanitarnej oraz historia Fredericka Law Olmsteda, który zaprojektował wiele systemów parków publicznych w całym kraju i które bronią zdrowia publicznego, zanim wykryto patogeny drobnoustrojowe. Wśród innych fascynujących tematów są: wzrost pielęgniarstwa jako zawodu oraz sekciarskie spory między lekarzami homeopatycznymi i alopatycznymi – wojna domowa w ramach wojny secesyjnej, toczona głównie za pomocą środków prawnych i prasy.
Książka jest przerywana przez starannie zbadane przypadki, w których odnotowano obrażenia wojskowe, ich leczenie i wyniki u poszczególnych pacjentów, wraz z odpowiednimi relacjami z przebiegu niektórych bitew. Oddając życie wielu bohaterom, autor uchwycił chaos z 1860 roku: nie planowano ewakuacji rannych, każdy, kto twierdzi, że jest lekarzem, mógł wykonać zniekształcające amputacje, a rozległe armie zostały zdziesiątkowane nie tylko przez kulki (stożkowe pociski, które rozszerzyły się po uderzeniu) i sitowia, ale także przez czerwonkę, dur brzuszny i gangrenę z pola walki (martwicze zakażenie tkanek miękkich). Jednakże do roku 1864 i 1865 Komisja Sanitarna zaczęła zapewniać więcej opieki niż mogłaby zapewnić Departament Lekarski Unii Europejskiej, a surowe wytyczne określały, kto może wykonywać zabiegi chirurgiczne (głównie amputacje), a publiczny odcień i krzyk doprowadziły do stworzenia prawodawstwa pogotowia i do masowej, dobrze zorganizowanej ewakuacji drogą lądową i morską poszkodowanych żołnierzy do ogromnych, starannie zaprojektowanych szpitali wojskowych.
Ranni żołnierze w szpitalu w Fredericksburg, Virginia, 1864 Z National Library of Medicine.

Pamiętam, jak przeglądałem książki w obszernej bibliotece wojny domowej mojego ojca, lekarza, kiedy byłem dzieckiem. Początkowo, czytając tę książkę, byłem trochę rozczarowany tym, co wydawało się brakiem reprodukcji fotograficznej, zwłaszcza, że dostępna jest obszerna dokumentacja fotograficzna z wojny. Jednak autor ukrywa zdjęcia w środku książki – w nagrodę, jestem pewien, dla poważnego czytelnika, który robi to na stronie 204.
W istocie ta książka przedstawia przekonujący argument za poglądem, że równoległe konflikty militarne, medyczne i związane ze zdrowiem publicznym, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 1858-1865, są sceną dla pojawienia się współczesnej medycyny. Dla miłośników historii wojny domowej, historyków medycyny, lekarzy wojskowych i każdego, kto chce zrozumieć nasze medyczne korzenie, jest to ważna książka do przeczytania.
David L. Dunn, MD, Ph.D.
Uniwersytet w Buffalo, State University of New York, Buffalo 14214
[email protected] edu
[podobne: Choroba Perthesa, prometazyna, drzwi wewnętrzne DRE ]
[patrz też: regulon ulotka, allergocaps, antypot ]