Niepłodność: Przewodnik dla klinicystów dotyczący diagnostyki i leczenia Niepłodność u mężczyzn

Dr Taymorowi udało się sprostać wyzwaniu napisania podręcznika dotyczącego oceny niepłodności męskiej i żeńskiej. Z wyjątkiem jednego rozdziału – Poradnictwo w zakresie niepłodności – które współautorstwo z Ellen Bresnick, MSW, dr Taymor napisał w tym przeglądzie klinicznym wszystkie 31 rozdziałów. Książka doktora Taymora to przyjemność przeczytać. Jest zwięzły, dobrze zilustrowany i wyraźnie napisany. Chociaż ma mniej niż 300 stron, przedstawia kompleksowy przegląd fizjologii niepłodnej pary. Dr Taymorowi należy się pochwały za podkreślanie w całej książce, że oboje członkowie pary muszą być traktowani, a nie tylko męski czy żeński partner w izolacji.
Ciąg tej książki jest wyraźnie kliniczny. W bardzo praktycznym stylu prezentuje krok po kroku niepłodną parę, od szyjki macicy, jajowodów i czynników owulacyjnych do interpretacji analizy nasienia.
Ostatni rozdział jest szczególnie użyteczną częścią książki; Dr Taymor krytycznie analizuje techniki wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienie in vitro i przenoszenie wewnątrzkomórkowo-rurkowe gamet. Ta książka będzie cenna dla ginekologów i mieszkańców urologii, a także dla klinicystów, którzy zajmują się leczeniem niepłodnych par.
W przeciwieństwie do książki Taymora książka redagowana przez Lipshultza i Howards zajmuje się wyłącznie męską bezpłodnością. Wkrótce po wydaniu pierwszego wydania ich książki w 1983 roku stała się ona standardową książką referencyjną w swojej dziedzinie. W ciągu ośmiu lat znacznie zwiększyło się zainteresowanie publiczne i medyczne niepłodnością. Dlatego druga edycja niepłodności u samca jest rzeczywiście mile widzianym przyjazdem.
Książka jest edytowana przez dwóch uznanych liderów w dziedzinie niepłodności męskiej. Przyciągnęli jako współtwórcy wielu wybitnych klinicystów i badaczy zajmujących się reprodukcją męską. To, co wyróżnia tę książkę, to fakt, że redaktorzy byli w stanie połączyć rozdziały, które mają praktyczny, kliniczny nacisk na rozdziały napisane przez podstawowych naukowców, którzy dokonują przeglądu niektórych pojawiających się dziedzin badań nad niepłodnością męską. Fakt, że ta mieszanka danych klinicznych i danych badawczych jest tak dobrze zintegrowana i przedstawiona, jest zasługą redaktorów.
Pierwsze osiem rozdziałów niepłodności u samca poświęcono zrozumieniu podstawowej fizjologii reprodukcji męskiej. Wszystkie te rozdziały są fachowo napisane, ale dwie zasługują na specjalną wzmiankę. Rozdział Struktura i funkcja komórki Sertoli w Vivo i in Vitro autorstwa Buch, Tindall, Rowley i Lamb jest szczególnie dobrze przedstawiony pomimo złożoności tematu. Rozdział Epididymis, Sperm Maturation and Capacitation autorstwa Yamamoto i Turnera omawia aspekty funkcji najądrza i fizjologii plemników, które były przedmiotem zwiększania aktywności klinicznej i badawczej od czasu pojawienia się aspiracji najądrzy i powiązanych technik.
Rozdziały od 9 do 16 przedstawiają dokładny przegląd klinicznej oceny niepłodności męskiej. Rozdział Ocena mężczyzny niepłodnego autorstwa Sigmana, Lipshultza i Howardsa daje jasny, dobrze zorganizowany przegląd tego tematu. Jego algorytmy są szczególnie przydatne Rozdziały od 17 do 22 poświęcone są opcjom terapeutycznym dostępnym w leczeniu niepłodnych mężczyzn. Szczególnie przydatny jest rozdział zatytułowany Assisted Reproductive Techniques autorstwa Brody ego, Gibbonsa i Lamb. Rozdział 23, ostatni rozdział książki, omawia trzeźwy temat zagadnień prawnych w zarządzaniu płodnością. Została napisana przez Lori B. Andrews, JD i rozwiązuje niektóre z nieporęcznych problemów prawnych, które pojawiły się wraz ze wzrostem możliwości nowoczesnych technik reprodukcyjnych.
Druga edycja Infertility in the Male będzie wspaniałym dodatkiem do bibliotek wszystkich zainteresowanych reprodukcją męską. Podobnie jak jego poprzednik, jest bezpieczny w swojej pozycji jako standardowy podręcznik w swojej dziedzinie. Nie mogę się doczekać trzeciej edycji.
Kevin R. Loughlin, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

[przypisy: surowica przeciwtężcowa, hemoroidy wikipedia, maść cebulowa ]