Wprowadzenie do neurotechniki

width=300Znaczenie kliniczne

• Eksplozja nowych technologii genetycznych umożliwiła scharakteryzowanie określonych genów odpowiedzialnych za wiele chorób neurologicznych i dostarczyła fundamentalnie nowego wglądu w ich patofizjologię.
• Postępy w terapii genowej umożliwiły przetłumaczenie genetycznego zrozumienia choroby na leczenie.
• Opracowanie leków na rzadkie choroby monogenowe już zaowocowało ekscytującymi wynikami klinicznymi w przypadku chorób nieuleczalnych wcześniej.

Zmienność genetyczna może bezpośrednio powodować lub zwiększać podatność na choroby neurologiczne. Eksplozja nowych technologii genetycznych umożliwiła scharakteryzowanie określonych genów odpowiedzialnych za wiele chorób neurologicznych i dostarczyła fundamentalnie nowego wglądu w ich patofizjologię. Te postępy, wraz z ostatnimi przełomami w terapii genowej, zaczynają przekładać sekwencję genetyczną pacjenta na strategie leczenia ukierunkowanego. Przegląd ten ma na celu przedstawienie kluczowych koncepcji genetycznych oraz zilustrowanie, w jaki sposób zasady te mają zastosowanie w przypadkach rzadkich, pojedynczych chorób neurologicznych, a także częstszych chorób poligenicznych, które często występują w praktyce klinicznej.
[hasła pokrewne: sonoline, Choroba Perthesa, bruksizm ]
[więcej w: regulon ulotka, allergocaps, antypot ]