Wybuchające jajka

Używanie kuchenek mikrofalowych do gotowania jest teraz uniwersalne. Jednak gotowanie niektórych potraw może być niebezpieczne. Zgłaszamy dwa przypadki uszkodzenia oka spowodowane przez gotowanie jaj w kuchence mikrofalowej.
21-letnia kobieta wbiła jajko do naczynia i mikrofali z pełną mocą przez minutę. Natychmiast po wyjęciu jaj z piekarnika przebiła żółtko widelcem. Jajko eksplodowało w jej twarzy, powodując silny ból w lewej okolicy okołooczodołowej. Ostrość wzroku w lewym oku zmniejszono do 20/200. Badanie ujawniło powierzchowne oparzenia powiek, utratę nabłonka jednej trzeciej rogówki i uszkodzenie spojówek w lewym oku. Leczenie urazu miejscową maścią antybiotykową, środkiem rozszerzającym źrenicę i podwójną wyściółką spowodowało całkowite wyleczenie i powrót ostrości wzroku do 20/20 w sześć dni.
W drugim przypadku 24-letnia kobieta gotowała jajko w podobny sposób w kuchence mikrofalowej z pełną mocą przez jedną minutę; kiedy przebiła żółtko nożem, jajko eksplodowało jej w twarz. Poszła do szpitala okulistycznego z silnym bólem lewego oka, łzawieniem i światłowstrętem. Badanie ujawniło powierzchowne oparzenia lewej dolnej powieki, chemozę spojówek i utratę dwóch trzecich nabłonka rogówki, powodując lewą ostrość wzroku 20/200. Była traktowana jak pierwszy pacjent, a po ośmiu dniach wyzdrowiała z powodu uszkodzenia wzroku z przywróceniem lewej ostrości wzroku do 20/20.
Uszkodzenie oka było wcześniej zgłaszane z latającymi jajami i popcornem z mikrofalami . 2 Gdy jajko z nietkniętym żółtkiem jest gotowane w kuchence mikrofalowej, zawartość żółtka ma wysoką temperaturę i ciśnienie, a gdy żółtko jest przebite, nagłe uwolnienie ciśnienia prowadzi do wydalenia tych treści. Nie wszyscy producenci udzielają wyczerpujących porad na temat podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Aby zapobiec potencjalnym poważnym obrażeniom oczu, zaleca się przebicie żółtka przed przygotowaniem jajka w kuchence mikrofalowej.
J. Singh, M.Sc, MB, Ch.B.
P. Shah, B.Sc., MB, Ch.B.
GA Sutton, FRCS, FCOpth.
Birmingham i Midland Eye Hospital, Birmingham B3 2NS, Wielka Brytania
2 Referencje1. Fiore PM, Wagner RS. . Zagrożenia związane z Halloween: uszkodzenie oczu spowodowane przez latające jaja. N Engl J Med 1988; 319: 1159
Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Routhier P, Matlin AH, Ishman RE. . Uraz oka z popcornu mikrofalowego. N Engl J Med 1986; 315: 1359
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Chociaż obrażenia związane z poparzeniem związane z używaniem lub niewłaściwym stosowaniem mikrofalówek pojawiają się rzadko, u osób dorosłych i dzieci odnotowano urazy jamy ustno-gardłowej, przełyku1, 2, 3 i skórne 4, 5 oparzeń spowodowanych przez żywność i płyny przegrzane przez te urządzenia. Zgłaszamy nietypowy przypadek tego zagrożenia termicznego.
Zdrowy 19-letni mężczyzna podgrzał siedem jaj w muszlach w kuchence mikrofalowej z pełną mocą przez pięć minut. Wyjął je z kuchenki mikrofalowej i kiedy usiadł przy stole, sześć jaj eksplodowało niemal jednocześnie, rozpylając go po twarzy. Badanie fizykalne ujawniło oparzenia drugiego stopnia na okooczach, oczach, nosie i czole. Powieki miał opuchnięte i musiały być otwierane za pomocą aplikatorów z bawełną Wystąpiła chemoza spojówek i rumień obojga oczu, z całkowitym złuszczeniem prawego nabłonka rogówki i częściową utratą lewego nabłonka rogówki. Rozpoczęto rutynową pielęgnację skóry i oczu oraz wypisano pacjenta w drugi dzień hospitalizacji. Badanie ambulatoryjne wykazało całkowite wygojenie skóry twarzy i oczu po czterech tygodniach z nieznaczną bliznowaceniem i prawidłową ostrością widzenia.
Chociaż zgłaszano ryzyko medyczne związane z podgrzaniem żywności i napojów w kuchenkach mikrofalowych, obrażenia związane z eksplozją nienaruszonych jaj zostały tylko krótko odnotowane6. Instrukcje producentów wyraźnie ostrzegają przed wrzątkiem w kuchence mikrofalowej i zalecają gotowanie całych jaj poza domem. powłoka po przekłuciu żółtka za pomocą szpilki. (Żółtko ma zewnętrzną membranę, która ma taki sam efekt jak skorupka jaja, więc nieobrobione żółtka również mogą eksplodować.) Niestety, instrukcje te mogą być nierozpoznane lub zignorowane przez użytkowników kuchenki mikrofalowej. Urazy naszego pacjenta wskazują na potencjalnie poważne komplikacje, które mogą wyniknąć z gotowania jaj w kuchence mikrofalowej.
Geoffrey E. Bradford, MD
Robert A. Burnstine, MD
Szpital Dziecięcy Centrum Medyczne w Akron, Akron, OH 44308
6 Referencje1. Garland JS, Rice TB, Kelly KJ. Oparzenia dróg oddechowych u niemowląt po aspiracji herbaty podgrzewanej mikrofalami. Chest 1986; 90: 621-2
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Perlman A.. Zagrożenia związane z kuchenką mikrofalową. N Engl J Med 1980; 302: 970-1
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Lieberman DA, Keeffe EB. . Oparzenie przełyku i kuchenka mikrofalowa. Ann Intern Med 1982; 97: 137
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Sando WC, Gallaher KJ, Rodgers BM. . Czynniki ryzyka zgonów z powodu oparzeń mikrofalowych u niemowląt. J Pediatr 1984; 105: 864-7
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Puczyński M, Rademaker D, Gatson RL. . Oparzenia związane z niewłaściwym użyciem kuchenki mikrofalowej. Pediatrics 1983; 72: 714-5
Web of Science MedlineGoogle Scholar
6. Maley MP. . Oparzenia z mikrofalówek. Lancet 1986; 1: 1147
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(5)
[więcej w: allergocaps, duostea opinie, solcoseryl opinie ]